9 způsobů jak využít zemědělský pozemek: od investice až po glamping
Při investování do zemědělských pozemků je třeba mít na paměti, že hodnota investice nespočívá výhradně v produkčních půdách. Veškerá investice do zemědělské půdy přináší dlouhodobé a stabilní zhodnocení - může mít ale i něco navíc. Žádný pozemek totiž není bezcenný a pro každý lze najít využití.
Zemědělské pozemky jsou součástí zemědělského půdního fondu a jako nenahraditelné dědictví a zdroj obživy jsou zákonem chráněny. Jejich nenahraditelnost garantuje jejich cenu - zjednodušeně řečeno - pozemky se nedají vyrobit a co je vzácné, je drahé. I proto si pozemky z tohoto pohledu jako vzácná komodita drží svou cenu navzdory turbulencím trhu či krizím.
Zajímají vás zemědělské pozemky jako investice?
Jsme největší realitní tržiště specializované na zemědělské pozemky, které propojuje investory, farmáře a majitele půdy. Díky tomu nabízíme dlouhodobě nejlepší ceny na trhu.
Ať už kupujete pozemek z jakéhokoliv důvodu, zajišťujeme kompletní servis – od výběru až po jeho správu.
Na druhou stranu - jako součást zemědělského půdního fondu smí být zemědělská půda využívána jen pro účely, které povoluje nebo přímo nezakazuje platná legislativa. A to je primárně zemědělská produkce. Ale i zemědělské pozemky mohou mít široké využití - ne na veškeré půdě, je totiž možné pěstovat pšenici, řepku či kukuřici. Spousta pozemků z ozdravných důvodů leží ladem, jejich další část z hlediska bonity není vhodná pro pěstování a tvoří ji trvalé travní porosty, tedy louky či pastviny. Ty se mnohdy nacházejí v krásných podhorských a horských oblastech a kromě pastvy svádějí k rekreaci. Další část půdy je klasifikována jako ostatní plocha - její využití může být různé. V blízkosti produkčních ploch na ni zemědělci umisťují logistické stavby a prvky, plní významné ekologické funkce jako domovy pro hmyz a bohatou vegetaci anebo jsou využívány pro rekreační a sportovní účely.
Podívejme se na to, k čemu všemu je v mezích zákona možné využívat zemědělské pozemky.
Vše o investici do zemědělské půdy
Je málo investic, které nabízejí tak stabilní a pravidelné zhodnocení jako zemědělské pozemky. Investice do zemědělské půdy je dlouhodobá a konzervativní s návratností více než 10% ročně.
K čemu lze využívat zemědělský pozemek?
1. Zemědělská produkce
Prvním a hlavním využitím pro zemědělské pozemky je samozřejmě zemědělská produkce. K těmto účelům jsou nejčastěji využívány kvalitní orné půdy. Pozemek pro takovou produkci, musí splňovat určitá specifika. Pěstování plodin je náročné. Jsou k němu nejvhodnější pozemky s vysokou bonitou, tedy s nejkvalitnějšími půdami, nezatížené erozí s ideální sklonitostí nebo také složením půd. Ideální pozemek má pravidelný tvar a je dobře dostupný. Vede k němu sjízdná cesta, po které je možné pohybovat se i s těžkou technikou a nechybí zdroj vody. Takových ideálních pozemků není mnoho - ale zodpovědný a schopný zemědělec si dokáže poradit i s pozemkem, který všechna tato kritéria nemá. Pokud ale hledá pozemek hospodář, který na něm chce hospodařit, bude zohledňovat všechny tyto náležitosti.
2. Louky a pastviny
Louky a pastviny se řadí mezi TTP, trvalé travní porosty. Mnohdy se nacházejí v podhorských a horských oblastech, nebo na půdách s nižší bonitou. Není na nich tedy možné tolik masově pěstovat a produkovat. Využívají se k pěstování pícnin nebo k pastvě zvířat. Nabízejí ale kromě produkčních a hospodářských účelů také příležitost vlastnit mnohdy kus země na krásném a unikátním místě - s možností dalšího využívání. Louky a pastviny také plní důležité ekosystémové funkce - jsou zásadní pro zachování živočišné rovnováhy i krajinného rázu naší země. A lze na ně i z tohoto titulu pobírat dotace.
Jak vybrat ten pravý pozemek na prodej pro vaši investici?
Hledáte investici do pozemků? Poradíme vám, jak vybrat správný pozemek, lokalitu a co vše zvážit před koupí.
3. Zahrady
Mezi investory i hospodáři jsou velmi populární zahrady - ty se mnohdy totiž nacházejí v intravilánu nebo poblíž zastavěných ploch. A kromě pěstitelského vyžití a rekreačních aktivit je u nich vyšší pravděpodobnost změny územního plánu z důvodu rozšiřování zastavěného území. Mnohdy tak tento typ pozemku vyhledávají spekulanti, kteří doufají ve vynětí ze zemědělského půdního fondu a rekolaudaci na stavební parcelu a raketový růst ceny takového pozemku.
4. Tady je „moje“
Ať už se jedná o investici do louky, pole, lesa nebo ostatních ploch, stáváte se přímým vlastníkem své investice. A ta je navíc fyzicky hmatatelná. Lze se na ni podívat, projít se po ní a nikam ze dne na den nezmizí.
5. Rekreační příležitosti
Ostatní plochy ale i trvalé travní porosty se mnohdy nacházejí na atraktivních místech a vybízejí tak k využití pro sportovní nebo rekreační účely. Je možné je využít pro rozvoj agroturistiky, campingového nebo dnes stále populárnějšího glampingového ubytování. To může přinášet příjemný příjem k samotnému zhodnocení investice navíc. V tomto případě je nutné dbát na platnou legislativu ČR, zejména stavební zákon. Ten udává, že až na výjimky se v nezastavěném území stavět nesmí. Je ale možné na něj umístit mobilní objekty, které nejsou pevně spojené se zemí – tedy karavany, maringotky nebo stany bez základů. Pozor na přístavby, terasy nebo i WC se spodní terénní úpravou. Je třeba brát v potaz i aktualizaci zákona, která jako stavbu definuje i „výrobek plnící funkci stavby“, např. mobilní domy, které se přivezou na pozemek a smontují pouze na připravené patky. Tato stavba sice není trvale spojena se zemí, ale podle zákona na pozemku být nesmí.
6. Turistické a sportovní plochy
V rámci volné krajiny se mohou nacházet různé objekty určené pro sportovní nebo turistické vyžití – např. golfová hřiště, jezdecké stezky, parky, koupaliště, sportovní dráhy ad.
7. Solární farmy a větrné parky
Některé plochy, které nejsou vhodné pro tradiční zemědělství, mohou hostit obnovitelné zdroje energie, jako jsou solární panely nebo větrné turbíny.
8. Lesy
Ostatní plochy nacházející se poblíž lesů mohou být a jsou často využívány lesníky, kterým usnadňují práci. Dále také, pokud pro to má pozemek vhodné podmínky, může být využíván jako plantáž dřevin.
9. Krajinotvorné a ekologické prvky
Meze, remízky, aleje či malé biotopy jsou cenným prvkem české krajiny a slouží k podpoře biodiverzity nebo také ochraně proti erozi půdy – na krajinotvorné prvky navíc existuje státem podporovaný dotační program. Oblíbeným způsobem využívání ostatní plochy v rámci podpory biodiverzity je umísťování včelích úlů a včelaření.
5 důvodů proč investovat do zemědělských pozemků
Na trhu je spousta investičních produktů - jak si mezi nimi vybrat ten pravý? A proč by jím mohla být právě zemědělská půda? Přesvědčte se o tom, že investovat může být snadné!
Investice do zemědělské půdy není jen pole s plodinami nebo les, i další plochy nabízejí příležitosti pro inovaci, diverzifikaci a udržitelné investice. I zdánlivě neaktivní část zemědělského portfolia může hrát klíčovou roli v dlouhodobém ekonomickém úspěchu a environmentální stabilitě. Žádný pozemek není bezcenný.
Nabízíme pozemky pro každého, v našem portfoliu najdete pozemky po celé České republice - můžeme vám najít ten pravý, ať už na něm chcete pást koně, jen tak lelkovat nebo jím diverzifikovat své portfolio.
Typy investorů: Je investice do zemědělské půdy pro vás?
Investování je cesta, která nabízí mnoho různých směrů a možností. Jedním z odvětví, které získává na popularitě, je investice do zemědělské půdy. Pro koho je vhodná?